Masz pytanie? Dzwoń:        32 222-60-57 wew. 106; 101

Środki dezynfekujące w formie aerozoli w dobie pandemii 

Sierpień 15, 2021

Światowa pandemia choroby zakaźnej COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 zmieniła codzienne nawyki milionów ludzi na całej Ziemi. Dotyczy to nie tylko tych najbardziej dotkliwych ograniczeń, jak nauka i praca zdalna, problemy z wyjazdami oraz organizacją wydarzeń kulturalnych, czy wreszcie okazjonalne lockdowny. Duży wpływ na nową codzienność mają również pomniejsze zalecenia, znacznie zmieniające poruszanie się w przestrzeni publicznej, które sprowadzają się w znacznej mierze do promowanej metody DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka. My skupimy się w tym artykule na tym drugim elemencie: czasy pandemii pokazały wszystkim, jak ogromne znaczenie ma regularne korzystanie ze środków dezynfekujących. To jeden z podstawowych sposobów zachowania bezpieczeństwa i ochrony przed maleńkimi, niewidocznymi gołym okiem zagrożeniami. A jednym z najwygodniejszych sposobów dezynfekcji jest aerozol. 

Skuteczne produkty do dezynfekcji w formie aerozoli 

Dopuszczone do użytku w Polsce produkty do dezynfekcji dzielą się na dwa główne rodzaje: przeznaczone bezpośrednio dla ludzi oraz używane w celu zabezpieczenia przedmiotów i powierzchni. Te drugie stanowią nieco szerszą kategorię, ponieważ brak bezpośredniego kontaktu z ludzką skórą sprawia, że dobierane są nieco mniej rygorystycznie i mogą korzystać z bardziej różnorodnych rozwiązań. To również one najlepiej sprawdzają się w formie aerozoli, którą niezwykle wygodnie stosuje się na płaskich powierzchniach oraz dużych przedmiotach. Należą do nich między innymi: 

  • Alkohole – przede wszystkim etanol, ale nie tylko. Alkohole to znane i chętnie wybierane środki do dezynfekcji wszelkich obiektów. Przy wsparciu substancji nawilżających mogą być stosowane na ludzkiej skórze. 
  • Związki chloru – roztwory na ich bazie to popularne wybielacze. Sprawdzają się bardzo dobrze w dezynfekcji powierzchni, takich jak blaty lub podłogi, a także wielu innych, niezwykle różnorodnych obiektów. 
  • Woda utleniona – czyli nadtlenek wodoru. W roztworach od 6% do 25% jest często używany do dezynfekcji sprzętów. 
  • Formalina – wodny roztwór formaldehydu jest skutecznym środkiem dezynfekującym w przypadku przedmiotów i powierzchni, ale należy z nim uważać, ponieważ jest bardzo szkodliwy dla ludzi. 
  • Związki amoniowe – wiele substancji z tej grupy wykorzystuje się do dezynfekcji przedmiotów i powierzchni, jednak w miarę możliwości powinno się ograniczyć ich częsty kontakt z ludzką skórą. 

Opisane powyżej specyfiki są podstawą różnorodnych środków dezynfekujących, które mogą okazać się bardzo pomocne w zachowaniu bezpieczeństwa w trudnym czasie pandemii. Wiele z nich jest dostępne w formie aerozoli. 

Wróć