Masz pytanie? Dzwoń:        32 222-60-57 wew. 106; 101

Skąd wzięły się aerozole? Historia powstania

Marzec 22, 2023

Z aerozolami spotykamy się w codziennym życiu pod różnymi postaciami. Rozpylone w środowisku gazowym substancje produkowane są w branży kosmetycznej, medycznej, budowlanej czy spożywczej. Któż z nas nie zna popularnej bitej śmietany w sprayu? Jednak zanim ten wynalazek zrewolucjonizował świat, ktoś musiał wpaść na taki sposób wykorzystania gazu. Jak to tego doszło?

Kto i kiedy wynalazł aerozol?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym właściwie jest aerozol? Są to stałe lub ciekłe cząsteczki jakiejś substancji, rozprowadzane pod ciśnieniem za pomocą gazu, na przykład sprężonego powietrza. Aby zapewnić właściwe działanie aerozolu, mieszanina musi znajdować się w pojemniku z zaworem, który otwierając się, wypycha rozpyloną strugę na zewnątrz. Za pierwszego wynalazcę aerozolu uznaje się Norwega Erika Rotheima. Był on naukowcem, który opatentował i zapoczątkował tę metodę rozpraszania specyfików już w 1926 r. Informacja o patencie przedostała się z Oslo do Ameryki Północnej, gdzie Julius Kahn w 1939r. rozpoczął pracę nad udoskonaleniem sprayu i zastosował pojemnik z metalowej puszki. Ciągle jednak ówczesne rozpylacze nie przypominały dzisiejszych produktów. Kto jeszcze przyczynił się do powstania aerozoli?

Jak przebiegał rozwój produkcji aerozoli?

Historia pokazuje, że często wojna wpływa na rozwój technologii, która następnie jest adaptowana do potrzeb życia codziennego. Tak było i w tym przypadku. Amerykańscy żołnierze, przebywający na Oceanie Spokojnym, poszukiwali skutecznej ochrony przed tropikalnymi komarami, których ukąszenia były niebezpieczne dla zdrowia. Potrzeba ta zrodziła wynalezienie sprayu na ukąszenia owadów, który opatentowali w 1943 r. Amerykanie Goddhue i Sullivan. Po tym wydarzeniu rozpoczęła się masowa produkcja aerozoli na większą skalę.

Wróć