Masz pytanie? Dzwoń:        32 222-60-57 wew. 106; 101

Na czym polega produkcja aerozoli w oparciu o technologię Bag-On-Valve?

Sierpień 19, 2021

Bag-On-Valve (BOV) to najnowsza technologia produkcji aerozoli. Jej nazwa oznacza dosłownie „torebka na zaworze”. Celem jej zastosowania jest ulepszenie jakości produktów. Dzięki niej zawartość opakowań może być opróżniona nawet w 99%. Technologia pozwala jednocześnie na zachowanie wszystkich właściwości produktu, który cały czas pozostaje odseparowany od gazu pędnego. To jeszcze nie wszystkie jej zalety…
Tradycyjna metoda produkcji sprayu polega na połączeniu produktu ze skompresowanym gazem wewnątrz metalowego pojemnika z zaworem. Po naciśnięciu zaworu gaz pod ciśnieniem wypycha produkt poprzez rurkę. Technologia BOV w odróżnieniu od metod tradycyjnych polega na umieszczeniu w pojemniku zawora aerozolowego z przytwierdzoną do niego torebką. Pojemnik jest napełniany gazem (powietrzem lub azotem), który otacza torebkę. Sprężony gaz jest zamykany wewnątrz pojemnika poprzez zaciśnięcie zaworu. W torebce z kolei jest umieszczany poprzez zawór produkt. Naciśnięcie dozownika powoduje ściskanie torebki poprzez sprężanie gazu. Produkt może wydostawać się na zewnątrz w postaci sprayu, żelu lub pianki w zależności od potrzeb producenta. Gotowe aerozole są pakowane i wysyłane do magazynu. 

Jakie są zalety zastosowania technologii Bag-On-Valve? 

Wiele osób uważa, że produkcja aerozoli wiąże się z koniecznością zastosowania toksycznych lub szkodliwych dla środowiska produktów. Faktycznie stosowane w latach 90. freony były szkodliwe dla środowiska, ponieważ przyczyniały się do niszczenia dziury ozonowej. Z biegiem czasu zostały one jednak zastąpione gazami takimi jak azot, dwutlenek węgla, powietrze, propan, butan czy azot. Dobór gazu podyktowany jest rodzajem produktu oraz pożądanymi właściwościami aerozolu. Azot i powietrze stosowane w technologii BOV są obojętne zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia człowieka. Pozostałe zalety zastosowania technologii BOV, o których warto wspomnieć, to stałe ciśnienie i siła rozpylania aerozolu oraz możliwość rozpylania go w różnych pozycjach. 

Wróć