Masz pytanie? Dzwoń:        32 222-60-57 wew. 106; 101

Czym jest konfekcjonowanie kosmetyków?

Październik 20, 2020

Konfekcjonowanie produktów oznacza proces przygotowania ich do sprzedaży, obejmujący dobór odpowiednich pojemników, napełnienie ich oraz końcowe pakowanie i etykietowanie. Konfekcjonowaniem zajmują się bezpośrednio producenci lub zlecają je profesjonalnym firmom zewnętrznym, które dysponują odpowiednim zapleczem technologicznym. Obecnie zazwyczaj wykorzystuje się zautomatyzowane linie produkcyjne.

Jakie są etapy konfekcjonowania kosmetyków?

Pierwszym etapem w tworzeniu produktu kosmetycznego jest ustalenie jego składu. Zależnie od przeznaczenia danego kosmetyku, należy dopasować odpowiednią konsystencję, która będzie ułatwiała aplikację. Opracowanie receptury może być utrudnione w przypadku kosmetyków, które w docelowej formie mają mieć postać aerozolu. W ich produkcji należy zwrócić uwagę zarówno na bezpieczeństwo użytkowania, jak i kwestię ochrony środowiska. W takim przypadku, pomocą w doborze odpowiedniego składu służą firmy zajmujące się konfekcjonowaniem kosmetyków, które specjalizują się w produkcji aerozoli. Kolejnym etapem jest wybór opakowania, w którym dany produkt będzie się dobrze prezentował. Dostępne są opakowania plastikowe, szklane, papierowe, a dla aerozoli różne rodzaje puszek. Następnie produkt jest porcjowany do wybranych opakowań pojedynczych i zbiorczych, etykietowany oraz przygotowywany do transportu.

Dlaczego warto zlecić konfekcjonowanie kosmetyków wyspecjalizowanej firmie?

W konfekcjonowaniu kosmetyków szczególnie istotne jest spełnienie wszystkich norm bezpieczeństwa oraz higieny. Kosmetyki nie mogą zawierać składników, których używanie jest zabronione w tego typu produktach (np. substancje toksyczne i rakotwórcze). Pojemniki napełnia się w sterylnym otoczeniu odpowiednio przygotowanej linii produkcyjnej. Warunki, w jakich są wytwarzane oraz pakowane kosmetyki, podlegają kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Inspekcji Handlowej. Warto zdecydować się na usługi firmy zewnętrznej, ponieważ  jest to gwarancja nie tylko sprawnego procesu napełniania i pakowania produktów kosmetycznych, ale również ich prawidłowego przechowywania. Co ważne, współpracując z firmą zajmującą się konfekcjonowaniem kosmetyków, można liczyć na fachowe doradztwo na każdym etapie produkcji.

Wróć