Bardzo wiele produktów jest obecnie dystrybuowanych w pojemnikach aerozolowych, w tym przede wszystkim chemia gospodarcza, ale również artykułu biobójcze, kosmetyki czy wyroby medyczne. Główną zaletą aerozoli jest wygoda użycia, chociaż to nie jedyna cecha, która wpływa na ich powszechne zastosowanie.
W języku potocznym mianem aerozolu określamy specyficzny rodzaj dozowników, nazywanych również sprayem. W chemii z kolei termin ten dotyczy układu koloidalnego powstałego w wyniku rozproszenia ciał stałych lub cieczy w ośrodku gazowym. Pierwsze rozpylacze, stosunkowo prymitywne i w niewielkim stopniu podobne do współczesnych, powstały w I połowie XX wieku. Spray aerozolowy opatentowany został w Oslo (1926 r.), a dziesięć lat później w Stanach Zjednoczonych. Pierwszym produktem w aerozolu były preparaty do ochrony przed tropikalnymi komarami, stosowane przez amerykańskich żołnierzy na Pacyfiku.
Z czasem opakowania aerozolowe były udoskonalane. Klasyczne aerozole składają się z metalowego pojemnika, zaworu, aplikatora oraz wieczka. Wewnątrz znajduje się składnik aktywny i skompresowany gaz pędny. Zawartość znajduje się pod ciśnieniem w szczelnym zamknięciu, a zawór pozwala na aplikację poprzez kontrolowane uwalnianie środka.
Obecnie produkowanych jest wiele różnych typów opakowań aerozolowych. Nasza firma specjalizuje się w doborze różnych opakowań, sposobie ich zamknięcia, a także opracowywaniu receptur samych produktów.
Powszechne stosowanie aerozoli wynika przede wszystkim z ich niewątpliwych zalet użytkowych. Zapewniają one bardzo wygodne i dokładne dozowanie. Aplikacja poprzez rozpylenie przebiega precyzyjnie na wyznaczonym obszarze. Pojemnik jest szczelny, dzięki czemu przechowywany w nim produkt wyróżnia się długim terminem przydatności. Specyfika tych opakowań eliminuje też ryzyko ewentualnego zanieczyszczenia podczas użytkowania.
Chemia gospodarcza w aerozolach jest wykorzystywana w różnych dziedzinach naszego życia - zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przemyśle.